:

Билефельдте (Германия) FHM-де басталып, Сантьяго-де-Компостелада, Испанияда және Неапольде, Италияда жалғасады.

Билефельдке Circle жобасы аясында барлығы төрт елдің (Қазақстан, Өзбекстан, Тәжікстан және Түркіменстан) атынан Орталық Азиядан делегация келді.

Дүйсенбі, 22 сәуірде Орталық Азиядан жобаның 22 қатысушысы Билефельдке екі күнге келді. Содан кейін сапар Испания мен Италияға жалғасады.

Бұл халықаралық жоба кездесуінің мақсаты – нақты өмірде жобаға қатысушылармен алғашқы танысудан басқа, ең алдымен Орталық Азиядағы серіктестерді ғылыми зерттеулер мен оқытудағы айналымдық құндылықтарды құру негіздерімен, сондай-ақ экономикалық тұрғыдан таныстыру. Еуропадағы көзқарас.

Жобаны іске асыру 2023-2026 жылдар аралығында келесі мақсаттарға қол жеткізіледі:

- Орталық Азия университеттеріндегі курстық жұмыстарға айналмалы экономика концепцияларын интеграциялау

- Тақырыпқа студенттер мен оқытушылардың қызығушылығын арттыру үшін Орталық Азиядағы университеттерде дөңгелек экономика бойынша дәрістер, панельдік пікірталастар немесе хакатондар сияқты іс-шаралар мен семинарларды ұйымдастыру.

Германиядағы екі күндік бағдарлама Миттельштадт экономика мектебінің жалпы таныстырылымы мен оның айналмалы экономикадағы ғылыми-зерттеу және оқыту саласындағы қызметімен басталды.

Бұл бағдарлама Циркулярлық экономика курсын Орталық Азиядағы оқыту бағдарламалары үшін Билефельдке көшіру мүмкіндігін зерттеуге арналған семинарды қамтыды.

Екінші күні қатысушылар айналым экономикасы саласындағы қолданыстағы FHM құндылығын құру бойынша зерттеу жобаларымен танысты.

Мұнда олар практикалық серіктеспен сөйлесуге мүмкіндік алды: Билефельдтегі Ламм наубайханасынан Марк-Филипп Ламм.

Билефельд өз компаниясында тұрақты және айналмалы құндылықтарды құру тақырыбы бойынша сұрақтарға жауап беруге дайын болды.

ЕО-ның «Linear 2 circular» жобасымен танысқаннан кейін қатысушылар сынақтан өткен құралдар мен әдістерді өздері сынап көру мүмкіндігіне ие болды.

Екінші бірлескен күн Bertelsmann Stiftung атынан Армандо Гарсиа Шмидттің баяндамасымен аяқталды, ол қатысушыларға айналым экономикасы тақырыбы бойынша Еуропа мен Германиядағы саяси және құқықтық жағдай туралы түсінік берді.

Іс-шара тыңдағандарын өз жобаларына біріктіру және ұсыныстардың кең ауқымынан сабақ алу үшін идеялардың дизайнын ойлаумен аяқталды. Қатысушылар айналмалы экономика саласындағы басым ұранға сәйкес жұмыс жасады:

«Егер біз заттарды тұтынудың орнына пайдаланатын экономика құра алсақ, болашақты құра алар едік». (Эллен Макартур, Эллен Макартур қоры)

Кешке Орталық Азиядан келген серіктестер Спарренбург сарайын аралап, неміс гастрономиясы мен Билефельд қаласының орталығынан дәм татып, сәрсенбі күні Испанияға саяхатын көптеген әсерлермен жалғастыра алды.